8 nejčastějších procesních bolístek, 1. díl - Majitel firmy je manažer "běžec"

08.04.2021

Při své práci se setkávám s nejrůznějšími strastmi v oblasti procesů, ale mnoho z nich se opakuje. Nezáleží ani tak na velikosti firmy, ani oboru, ve kterém podniká. Záleží totiž nejvíce na majiteli či jiném "veliteli". Nejvíce mě těší takoví klienti, kdy podněty k zavedení procesů vedou zdola a majitel, který prozřel a uznal, že s efektivně nastavenými procesy se pokračuje snáze a rychleji, souhlasí se změnou a opravdu ji podporuje. 

Co si musí takový šéf, manažer, lídr uvědomit, aby se lidem ve firmě lépe pracovalo a tvořilo se dozvíte v miniseriálu 8 nejčastějších procesních bolístek.

Majitel firmy je manažer typu "běžec"

Velmi často je majitel firmy výborný vizionář se spoustou skvělých nápadů. Bez toho by nebyl schopen firmu vybudovat. Problém nastává ve chvíli, kdy nápady chrlí bez přestání, tlačí na jejich realizaci, každý den je všechno trochu jinak. Zadání se často mění nebo není úplné. Jeho lidé se dostávají do začarovaného kruhu stresu, kdy zažívají frustraci z toho, že nic není pořádně dokončené. Plivou krev, ale výsledky tomu neodpovídají. Vlají za svým šéfem, který je na míle před nimi a nemají šanci ho dostihnout. Projekty se vlečou, u některých je konec v nedohlednu nebo se nikdy nedokončí.

Kdy může přijít úleva?

Jsou dvě možnosti. Jedna je, že bude mít majitel tak početný tým, který bude schopen jeho požadavkům vyhovět. To se ovšem v praxi moc často nevidí. Reálnější, i když náročnější varianta je, že si majitel uvědomí, co se kolem něho děje a jaké následky to může mít do budoucna. To znamená, že jakkoliv zběsilý běh kupředu mu nezaručí opravdovou rychlost. Když se dokáže na chvíli zastavit nebo aspoň přibrzdit, srovnat si projekty podle priorit, definovat, co opravdu od projektů očekává a kdy, reálně posoudí lidské zdroje a jejich kapacitu, pomůže tak nejen firmě a svým lidem, ale i sobě. Mnohdy stačí jednoduchý checklist s pár otázkami, na které, když si odpoví, zjistí, do jakých aktivit má opravdu smysl se pouštět hned a které odložit na později nebo se jich třeba úplně vzdát. A to je jednoduchý rozhodovací proces.

V příštím díle se dozvíte, jak to vypadá, když šéf firmu naopak brzdí, a co se s tím dá dělat.

Napsáno pro nakladatelství FORUM s. r. o. , do časopisu Statutární zástupce firmy.

Naučte se pracovat s procesy jednoduše a efektivně. Začít můžete na workshopu Procesy, které vám ulehčí život. 

Chybí vám nadhled a máte pocit, že jste na to sami? Domluvte si nezávaznou konzultaci zdarma a společně se podíváme, jak vám co nejlépe a nejrychleji pomoci. Těším se na vás!

Vytvořte si webové stránky zdarma!